Erkek Doğum Kontrol Hapının İlk Denemeleri Başarılı Oldu

Erkek Doğum Kontrol Hapının İlk Denemeleri Başarılı Oldu


  • Doktorclub
  • 12-11-2019

Erkekler için güvenilir bir doğum kontrol hapının kullanıma sunulmasına bir adım daha yaklaşıldı. Bilim insanlarının Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism dergisine yaptığı açıklamalara göre, erkek kullanımına uygun tasarlanan hapın 1. faz çalışması başarıyla sonuçlandı.


Yapılan deneye göre, bir ay hapı kullandıktan sonra erkeklerde sperm üretiminde düşüşe neden olacak şekilde hormonlarda değişiklik yaşanıyor. Bu süreçte rapor edilen yan etkiler ise oldukça az oluyor. Hapı kullanan erkeklerin neredeyse hiçbirinin libidosunda değişim rapor edilmedi. Ayrıca kontraseptif hapın etkileri, kullanımı bırakıldıktan sonra ortadan kalkıyor.


Elbette bu doğum kontrol yöntemi piyasaya sürülmeden önce, özellikle cinsel açıdan aktif çiftler üzerinde çok daha uzun çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu gidişata göre başarılı bir erkek kontraseptif seçeneğinin önümüzdeki on yıllık periyot içerisinde kullanılabileceği umuluyor.


Los Angeles Biyomedikal Araştırma Enstitüsü ve Harbor UCLA Tıp Merkezi’nden Dr. Christina Wang ilacın etkinliğini, “Sonuçlarımız, iki hormonal aktiviteyi birleştiren bu hapın, sperm üretimini azaltırken libidoyu koruyacağını gösteriyor.” şeklinde açıklıyor.


11-beta-MNTDC olarak bilinen hap, androjen ve progesteronun etkilerini birleştiren, modifiye edilmiş bir testosteron formunu içeriyor. Progesteron, testislerin testosteron ve sperm üretmesi için gerekli olan LH ve FSH hormonlarının üretilmesini engellerken; erkeklik hormonu androjen testosterondaki düşüşü önlemeye yardımcı oluyor.


Yapılan deneyde 30 sağlıklı erkek, 28 gün boyunca hapı kullandı. 14 erkek günde 200 miligram 11-beta-MNTDC alırken, 16 erkek 400 miligram 11-beta-MNTDC aldı. Ayrıca, 10 sağlıklı erkeğe de plasebo hapları verildi.


Katılımcıların birkaçının hafif yorgunluk, akne ve baş ağrısı bildirmesine rağmen ciddi bir yan etki rapor edilmedi. Beş erkek hafif azalmış cinsel dürtü ve iki erkek de hafif erektil disfonksiyon bildirdi; ancak araştırmaya göre bu durum cinsel aktivitelerini etkilemedi. Bu yan etkilerin halihazırda piyasada bulunan kadın doğum kontrol haplarının yan etkilerinden daha fazla olmadığı da belirtildi.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM