Beyin İleri Yaşlılık Evrelerinde Bile Yeni Hücre Üretebiliyor

Beyin İleri Yaşlılık Evrelerinde Bile Yeni Hücre Üretebiliyor


  • Doktorclub
  • 12-11-2019

Avrupalı bilim insanları, insan beyninin 90'lı yaşlara kadar yeni hücre üretmeye devam edebildiğini ortaya koydu. İspanya'da yürütülen araştırmaya göre beynin hafıza ve ruh halini yöneten kısmı olan hipokampüs, yaşlılıkta dahi taze hücre üretebiliyor; ancak Alzheimer hastalığının baş göstermesiyle beyindeki yeni hücre sayısı azalıyor. Bu yeni bulgular, Alzheimer'ın erken teşhisine de yardımcı olabilecek nitelikte.


Yaş ilerledikçe üretim yavaşlıyor


Nature Medicine tıp dergisinde yayınlanan araştırma için, 43-87 yaş aralığında hayatını kaybetmiş olan 13 kişinin bağışladığı beyin dokuları incelendi. Deneklerin tamamı ölmeden önce nörolojik açıdan sağlıklıydı.


Madrid Üniversitesi'nden araştırmacı Dr. María Llorens-Martín, ekipçe yaptıkları incelemelerde sağlıklı beyinlerde yeni nöronlara rastladıklarını ancak bu nöronların sayısının yaş ilerledikçe azaldığını söylüyor. 40 yaşından 70 yaşına doğru beyindeki yeni hücreler 40 bin milimetreküpten 30 bin milimetreküpe kadar düşüyor.


Alzheimer hastaları


Araştırmacılar daha sonra, ölmeden önce Alzheimer teşhisi konmuş olan 52-97 yaş aralığındaki deneklerin beyin dokularını inceledi. Bu Alzheimer hastalarında da yeni beyin hücrelerinin oluştuğuna dair izler vardı ama sağlıklı beyinlere oranla yeni hücre sayısı çok daha azdı. Alzheimer'ın henüz ilk safhalarında olan beyinlerde, sağlıklı beyinlerdekilerin yarısı ya da daha azı kadar yeni hücreye rastlandı.


Bazı nöroloji uzmanları insanların yetişkinliğe eriştiğinde beyin hücresi kotasını doldurduğunu, bazıları da yaşlılığa kadar beynin yeni nöronlar ürettiğini öne sürüyor. Uzmanları yıllardır iki farklı kutuba ayıran beyindeki hücre üretimi konusu, bu araştırmayla yeniden gündeme gelebilir.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM