Ciddi Engellere Sahip Kişiler Artırılmış Gerçeklik Sistemi İle Kendi Robotlarını Kullanabilecek

Ciddi Engellere Sahip Kişiler Artırılmış Gerçeklik Sistemi İle Kendi Robotlarını Kullanabilecek


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

Georgia Tech'ten mühendisler, yeni bir teknoloji üzerinde çalışarak engelli insanların günlük işlerde kendilerine yardımcı olacak robotları kontrol etmelerini sağladılar.


Kullanıcı, robota iliştirilmiş kameralardan gelen görüntülerin bilgisayarına video yayını göndermesi sayesinde, robotun görüş açısı içerisinde neler olduğunu görebiliyor. Böylece robotun hareketlerini dikkatli ve planlı bir şekilde kontrol edebiliyor. Tasarlanan insansı robot, havlu, kaşık ve benzeri şeyleri tutabilen iki kola sahip. Ayrıca sırt kaşımak gibi işlevleri de yerine getirebiliyor.


Engelli kişilerin robotları kullanıp kullanamayacağının tespit edilmesi için iki ayrı çalışma yapıldı. Alınan sonuçlar oldukça umut verici oldu, bedenlerinin büyük bir kısmını hareket ettiremeyen insanların dahi robotları kullanabileceği anlaşıldı.


Çalışmalardan birinde kollarını ve bacaklarını hareket ettiremeyen bir kişinin, bir hafta boyunca düzenli işlerini yapmak için robottan faydalanıldı. Robot bu kişini tıraş olmasına, dişlerini fırçalamasına ve havluyla kurulanmasına yardımcı olabiliyordu.


Gelişmekte olan robot teknolojisi, engeli olan insanların yakın bir gelecekte bağımsızca hareket etmelerine yardımcı olacak gibi görünüyor.


Daha Fazlası