Bitki Selülozundan Elde Edilen Kemik İskele

Bitki Selülozundan Elde Edilen Kemik İskele


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

Kemik implantı, dolgusu ve greft malzemelerinin çoğu, oturmaları gereken alanı doldurmakta her zaman başarılı olamayan sert nesnelerdir. Buna karşın yumuşak nesneler, kütlelerini bir hacmin üzerinde yavaşça genişletebilir, yeniden konumlandırabilir ve hücrelerin içeri girmesini sağlarken onlara yer bırakmak adına daha az yoğun olacak şekilde durabilirler.


Kanada'da yer alan British Columbia Üniversitesi ve McMaster Üniversitesi’nden araştırmacılar, hasar alanlarına enjekte edilebilen bitki selülozu temelli bir kemik iskele geliştirdiler. Materyal, doğal doku hücrelerinin içeriye girmesine ve yayılmasına izin veriyor. İlerleyen zamanlarda biyolojik olarak parçalanabildiği için malzemenin kendisi kayboluyor ve geriye sadece vücudun kendi dokusu kalıyor.


Bu yeni tip kemik iskelesi, bitki selülozundan alınan nano-kristallerin bağlanmasıyla yapılıyor ve çok güçlü şeritler oluşturuyor. Böylece sıkıştırılabilen ve bırakıldığında eski haline geri dönebilen süngerimsi bir yapı oluşmuş oluyor.


Materyal laboratuvar fareleri üzerinde denendiğinde, tedavi edilmemiş hayvanlara kıyasla kemik büyümesini % 50'ye kadar artırdığı saptandı.


McMaster Üniversitesi’nde kimya mühendisliği öğrencisi ve doktora çalışması yazarı Daniel Osorio, “Çoğu kemik grefti veya implant, boşluğun şekline bazı durumlarda uymayabilen sert ve kırılgan seramikten yapılıyor. Bu boşluklar da zayıf kemik büyümesine ve implant yetmezliğine neden olabiliyor. Ürettiğimiz selüloz nano-kristal aerojelin bu sentetik malzemelere iyi bir alternatif olacağını düşünüyoruz.” diyor.


Daha Fazlası