Obezite Kronik Böbrek Hastalığı Riskini Artırıyor

Obezite Kronik Böbrek Hastalığı Riskini Artırıyor


  • Doktorclub
  • 23-05-2019

Nefrolog Dr. Hernan Rincon-Choles’a göre, aşırı kilolu (25 ila 30 arasında vücut kitle indeksine sahip olmak) veya obez (30 ve daha yüksek VKİ’ye sahip olmak) olmak böbrek hastalığına yakalanma riskini artırıyor. Zaten hasta olanların ise hastalıklarının ilerlemesi açısından risk faktörü yaratıyor. Bu nedenle kilo vermek, kronik böbrek hastalığı tanısı konmuş kişilerde hastalığın ilerlemesini yavaşlatabiliyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini artıran faktörler kümesi olarak tanımlanabilecek metabolik sendroma sahip kişilerde de böbrek hastalığı gelişmesi ihtimali oldukça yüksek.


Metabolik sendromun karakteristik özellikleri şunlardır:


  • Bel ölçüsünün yüksek olması veya vücudun orta kısmında çok fazla yağ olması,
  • Kandaki trigliserit seviyesinin yüksek olması,
  • HDL yani “iyi” kolesterol seviyesinin düşük olması,
  • Yüksek tansiyon,
  • Yemek yemeden kan şekerinin yüksek olması.


Düzenli kullanılan ilaçlarla kan şekeri, tansiyon ve kolesterol seviyeleri kontrol altına alınabiliyorsa dahi, obez ya da fazla kilolu kişilerin böbrek hastalığına yakalanma riski yüksektir.


Kronik böbrek hastalığı olan kişilerde metabolik sendromun görülmesi, hastalıklarının son evreye ilerlemesi ihtimalini arttırır. Son evre böbrek hastalığı olan kişiler ise, diyaliz veya böbrek nakli ile tedavi edilmek durumundadır.


Risk nasıl azaltılır?


İlk olarak vücut yapısına uygun, en sağlıklı ağırlığa ulaşmaya çalışılmalıdır. Dr. Rincon-Choles, böylece obstrüktif uyku apnesi, artan idrar proteini boşaltımı, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon riskinin azalacağını ve dolayısıyla böbrek hastalığına yakalanma riskinin de azalmış olacağını belirtiyor.


Ancak böbrek hastalığı olduğunu bilen bir kişinin, doktoruyla konuşmadan kilo vermeye çalışması sakıncalı olabilir. Protein açısından yüksek, karbonhidratların düşük olduğu bazı popüler diyetler bu hastalar için zararlı olabilir. Çok yüksek proteinli bir diyet, böbreklere ekstra yük bindirir. Vücut karbonhidratlardan elde edilen glikoz yerine yağ yaktığı takdirde, böbrek hasarına neden olabilecek metabolik bir durum olan ketoza girme riski artar. Hastanın mutlaka bir uzman kontrolünde kilo vermesi sağlanmalıdır.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM