Elde Taşınabilir Melanom Sensörü ile Lezyon Kontrolü

Elde Taşınabilir Melanom Sensörü ile Lezyon Kontrolü


  • Doktorclub
  • 23-05-2019

Melanom, melanositlerden kaynaklanan, cilt kanserleri arasında en az görüleni (%2'den azı) olmasına rağmen en tehlikeli cilt kanseri türüdür. Ülkemizde melanom vakaları son 30 yılda %237 oranında artış göstermiştir. Diğer organlara yayılım gösteren melanom, tüm cilt kanseri ölümlerinin en büyük bölümünü oluşturur. Ölüm oranının yüksek olmasında, teşhis edilmesinin zorluğu da etken olabilir. Kanserli dokuyu, iyi huylu ben ve lekelerden ayırt etmek zordur.


British Columbia Üniversitesi'nden araştırmacılar, büyük ve düzensiz şekilli kanser hücrelerinin içinden geçerek melanom tümörünün belirtilerini tespit edebilen yeni bir lazer cihazı geliştirdi. Testleri yapılan cihaz, ışıklandırılan hedefin optik polarizasyonunun nüanslarını izleme prensibiyle çalışıyor.


Cihazın prototipinin maliyeti yaklaşık 300 dolar tutuyor ve özel lensler veya kamera ekipmanı gerektirmiyor. Belirli bir lezyonun taramasını yaparak, tehlike potansiyelinin hangi oranda olduğunu basitçe ortaya çıkarıyor. Cihaz elbette kendi başına kullanılmak üzere tasarlanmadı, sonuçların doğrulamasının dermatolog ve patologlar tarafından yapılması gerekiyor. Ancak gelecekte başlı başına bir tarama aracına dönüşme ihtimali de söz konusu.


Araştırmacılar şu ana dek 47 gönüllü ve toplam 47 lezyonla sınırlı bir çalışma yürüttüler; sonuçlar ise oldukça umut verici. Bir sonraki adım olarak, yasal onayların önü açılarak teknolojinin iyileştirilmesi için daha fazla çalışma yürütülecek.


Daha Fazlası