Ölü Doğum Sonrası Bir Yıl İçinde Yeniden Hamile Kalmakta Sakınca Bulunmuyor

Ölü Doğum Sonrası Bir Yıl İçinde Yeniden Hamile Kalmakta Sakınca Bulunmuyor


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

Lancet ’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, ölü doğumdan sonra tekrar hamile kalmayı geciktirmek için hiçbir neden yok. Genelde kadınlara tekrar hamile kalmadan önce en az bir yıl beklemeleri söylense de, bu tavsiyeyi destekleyen çok az kanıt var. 14 bin 452 doğum üzerinde yapılan bu uluslararası araştırma gösteriyor ki, kısa süre önce gebe kalınmış olması, sonraki doğum için risk artışına sebep olmuyor.


Ölü doğum, 20. gebelik haftasının ardından anne adayının karnında bebeğin hayatını kaybetmesi durumudur. Her 200 gebelikten birinde görülür.


Çalışmada, birçok ülkede ölü doğumlardan sonraki gebeliklerin planlanması konusunda yeterli bilgilendirme yapılmadığı belirtiliyor. Manchester Üniversitesi'nden Profesör Alex Heazell, “Bebeklerinin neden öldüğü hakkında gerekli bilgilendirme yapıldığı sürece, kadının tekrar ne zaman hamile kalabileceği tamamen psikolojik olarak hazır olmasına bağlıdır.” diye belirtti. Tekrar hamile kalmayı denemeden önce bir yıldan fazla beklemenin fizyolojik bir nedeni olmadığını da sözlerine ekledi.


Araştırmacılar, Batı Avustralya, Finlandiya ve Norveç'te ölü doğum yapan 14 bin 452 kadının 37 yıla yayılan doğum kayıtlarına baktılar. Gebeliklerin toplamda % 2'sinin ölü doğumla sonuçlandığı, bebeklerin % 18'inin erken doğumla dünyaya geldiği ve % 9'unun normalden daha küçük doğduğu sonucu ortaya çıktı. Bu sonuçlara bakarak, ölü doğum tarihinden itibaren 12 ay içinde gebe kalanlarla; gebelikler arasında iki ya da daha fazla yıl bırakan kadınlar arasında ölü doğum ya da erken doğum yapma ihtimalinde bir değişiklik saptanmadı. İncelenen doğumlardan % 63’ü ölü doğum tarihinden sonraki 12 ay içerisinde gebe kalmıştır.


Avustralya'daki Curtin Üniversitesi'nden Dr. Annette Regan tarafından yürütülen çalışmanın bulguları, ölü doğum vakalarıyla karşılaşan doktorlar için yol gösterici nitelikte. Dr. Regan, bir önceki hamilelikten sonra iyileşmek için yeterli zaman tanınmamayan kadınların, fetal büyüme kısıtlılığı ve doğum kusurları ile bağlantılı olarak yetersiz beslenme riski altında olabileceğinin altını çizdi. Ancak bunun, ölü doğum veya düşük gibi bir hamilelik kaybından sonra ortaya çıkma ihtimalinin daha düşük olduğunu da ekledi.


ABD'de yer alan Ulusal Çocuk Hastanesi Araştırma Enstitüsü'nden Mark A. Klebanoff, hamilelikler arası süreden ziyade dikkate alınması gereken başka faktörler olduğunu söyledi. “Klinik öneriler verirken katı kurallara uymaya çalışmak yerine; bir kadının mevcut sağlık durumunu, yaşını, kaç çocuğa sahip olmak istediğini ve en önemlisi kayıp sonrası duygusal hazırlığını göz önünde bulundurarak tekrar gebe kalmasıyla ilgili tavsiyede bulunulmalıdır.” diye konuştu.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM