Kontrolsüz Loperamid Kullanımı Ölümcül Olabiliyor

Kontrolsüz Loperamid Kullanımı Ölümcül Olabiliyor


  • Doktorclub
  • 16-07-2019
Araştırmacılara göre, çoğunlukla Imodium olarak bilinen ve ishal tedavisinde kullanılan loperamidin kullanımı aşırı doz seviyelerine yaklaşacak şekilde artıyor.

Loperamidin bir sağlık tehdidi olarak araştırılmasının ardındaki gerekçe, normal reçeteli oluşu ve kolaylıkla ucuz bir fiyata ulaşılabilir olmasıdır.

Rutgers New Jersey Tıp Fakültesi, New Jersey Zehir Kontrol Merkezi yöneticisi ve tıbbi direktörü Diane Calello: “Uygun şekilde kullanıldığında, loperamid ishal için güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir; ancak büyük dozlarda ve yanlış kullanıldığında kalp sağlığı açısından toksiktir.” diyor. “Loperamidden kaynaklanan aşırı doz ölümleri, diğer opioidlerde olduğu gibi hastaların nefes almayı bırakması nedeniyle değil, düzensiz kalp atışı ve kalp durması nedeniyle oluşur.” diye ekliyor.

Clinical Toxicology dergisinde yer alan araştırmaya göre hastalar, ilaç yoksunluğu semptomlarını önlemek veya kendi kendinlerini tedavi edebilmek için loperamidi kötüye kullanıyor. 

Araştırmacılar, ABD’de yer alan Toksikoloji Araştırmacıları Konsorsiyumu’nun Ocak 2010 ile Aralık 2016 arasındaki loperamide maruz kalma vakalarını incelediğinde, bu süre zarfında vakaların arttığını gözlemlediler.

Loperamid suistimalini azaltmak için, kişinin satın alabileceği günlük veya aylık tutarın sınırlandırılması, kimlik bilgileri ve satın alma geçmişine göre yeni ilaç satışının yapılması gerekiyor. Her şeyden önemlisi ise, tüketicilerin bu ilacı aşırı dozda almanın gerçek tehlikesini anlamaları gerekiyor.

Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM