Kendi Elektriğini Üreten Diz İmplantı Sensörü

Kendi Elektriğini Üreten Diz İmplantı Sensörü


  • Doktorclub
  • 16-07-2019
Total diz artroplastisi, birçok hastada rahat ve ağrısız yürüyüşün sağlanmasında oldukça etkilidir. Prosedürün olumsuz taraflarından biri ise, kullanılan implantın, özellikle çok fazla kullanıma maruz kaldıktan sonra zamanla yıpranma eğiliminde olmasıdır.

Diz implantının durumu hakkında bilgi verebilecek sensörler şu anda mevcut olsa da, dahili bir bataryayla çalışanlar çok uzun süre dayanamıyor. Binghamton Üniversitesi, Stony Brook Üniversitesi ve Western Ontario Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı bir araya gelerek, kendi elektriğini sürtünme sonucu üretebilen bir diz implantı sensörü geliştirdi.

Ekibin geliştirdiği cihazın çalışma prensibi triboelektrik etkisine, yani başka bir malzeme kendisine sürtününce elektriksel olarak yüklenmeye dayanıyor. Ekibin geliştirdiği sadece 4.6 mikrowatt elektrik kullanan diz sensörü, ona özel üretilen yeni jeneratörü sayesinde ortalama bir yetişkin hastaya gerekenden fazla elektriği dahi üretebiliyor.

Diz implantları zamanla aşınmaya yatkın olduğu için performanslarını takip etmek, hastaların fiziksel aktivitelerini kontrol etmek ve tasarımların ömrünü ölçmek açısından önemli.

Daha Fazlası