Her Gün Aspirin Kullanmak Riske Değmiyor

Her Gün Aspirin Kullanmak Riske Değmiyor


  • Doktorclub
  • 16-07-2019
Her gün aspirin kullanmanın kalp krizi riskini yüzde 11 azalttığı biliniyor. Bu nedenle de kullanımı bir dönem teşvik ediliyordu. Ancak İngiltere'deki Kings College’da yürütülen ve Journal of the American Medical Association dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, orta ve ileri yaşlı sağlıklı insanlar için her gün bir aspirin kullanımı riske değmiyor.

50'li, 60'lı ve 70'li yaşlarındaki 164 bin 225 kişiyi inceleyen bilim insanları, düzenli aspirin kullanımının beyin veya bağırsak gibi organlarda tehlikeli kanama ihtimalini yüzde 43 artırdığını ortaya koydu. 

Bu araştırmanın sonucuna göre, doktorlar tarafından özellikle önerilmediği sürece her gün bir aspirin almanın tehlikeli olduğu söylenebilir. Doktorlar hastanın durumuna göre ilacın kanı sulandırmasının faydasını ve riskini hesaplayarak bu ilacı veriyor. İnsanların kendi başlarına aspirin alması durumunda ise böyle bir değerlendirme yapmaları mümkün olmuyor.

Kademeli Olarak Azaltmak Gerekiyor

Daha önce yapılan araştırmalara göre de düzenli aspirin kullananların bu alışkanlıklarını bir anda bırakmaktan ziyade, kademeli olarak 1-6 ay arasında değişen sürelerde yavaş yavaş azaltmaları tavsiye ediliyor. Böylece kanın bir anda yoğunlaşmasının önüne geçilebileceği düşünülüyor.

Daha Fazlası

Kaynak: BBC Türkçe


Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM