Zebra Medical Vision Radyolojide Yapay Zeka Kullanımı İçin Yatırım Aldı

Zebra Medical Vision Radyolojide Yapay Zeka Kullanımı İçin Yatırım Aldı


  • Doktorclub
  • 11-11-2019
İsrail merkezli Zebra Medical Vision, geliştireceği yapay zekâ ve makine öğrenimi uygulamasıyla radyologlara göğüs röntgenlerinin analizinde yardımcı olmayı hedefliyor. 

Zebra Medical Vision  yapacağı yatırım için Aurum, Johnson & Johnson Innovation - JJDC Inc.'in ortaklığındaki aMoon Ventures fonundan 30 milyon dolarlık destek aldılar. Zebra, “Göğüs röntgeni üzerinde bugüne kadar yapılan en kapsamlı AI araştırması” olduğunu iddia ettiği Textray araştırmalarını duyurdu. Uzmanlar Textray’i tanımlamak için iki milyon görüntü kullanarak eğitilmiş yeni bir ürün kelimelerini kullanıyor. Göğüs röntgen analizinde radyologlara yardımcı olması beklenen Textray’in gelecek yıl lansmanının yapılması bekleniyor.

Kurucu ve CEO Elad Benjamin TechCrunch'a verdiği demeçte elde ettikleri fonun analitik motorunun ve pazara girişinin hızlandırılması için yeni işlere harcanacağını belirtti. Göğüs röntgenleri en sık kullanılan radyografilerden olup ancak radyologların yorumlaması en zor olanlardan biridir. Google , Stanford ve Dubai Sağlık Kurumu ekipleri de dahil olmak üzere, süreci daha doğru ve verimli hale getirmek için yapay zeka algoritmalarını kullanmaya odaklanmış birkaç kurum çalışmalarını yürütüyor.

Zebra Medical Vision halihazırda, hastaneye maliyeti görüntü başına 1 dolar olan akciğer, meme, karaciğer, kardiyovasküler ve kemik hastalığı tanısı için AI1 adı verilen bir algoritma paketini pazarlıyor. Elad Benjamin tıbbi görüntüleme ve tanılamada yapay zekanın ana akım haline gelmesinin birkaç yıla daha ihtiyacı olduğunu sözlerine eklerken ancak bunun nihayetinde radyolojinin kritik bir bileşeni olacağına inanıyor. Diğer yandan yatırımcı aMoon yönetici ortağı Dr. Yair Schindel yaptığı basın toplantısında, hastayı iyileştirirken kapasiteyi önemli ölçüde artırmak için hekim ve sağlık hizmeti sunan araçlarıyla veri ve makine öğreniminin gücünü kullanan Zebra ekibi ile ortaklık yapmaktan heyecan duyduklarını söyledi.

Kaynak: https://techcrunch.com/2018/06/07/zebra-medical-vision-gets-30m-series-c-to-create-ai-based-tools-fo...

Daha Fazlası
Kategori: SEKTÖREL GÜNDEM