SARS-CoV-2 Antikorunu 10 Dakikada Tespit Eden Hassas Test

SARS-CoV-2 Antikorunu 10 Dakikada Tespit Eden Hassas Test


  • Doktorclub
  • 29-04-2020

Guangzhou, Çin’de yer alan Güney Tıp Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi ve ortak çalışanlar, insan kanındaki SARS-CoV-2 antikorlarının tespiti için hızlı bir teşhis testinin geliştirildiğini bildirdi. Hastadan alınan kan örneği ile sadece 10 dakikada sonuç alınabiliyor.


Bu hızlı antikor testi yöntemi, evde yapılan hamilelik testleriyle benzerlik gösteriyor. Hastadan alınan serum, cihazın bir tarafına ekleniyor ve test kağıdına doğru akıyor. COVID-19 proteinleri, antikorları bağlamak için bu kağıt üzerinde ince bir çizgide emdirilmiş durumda oluyor. Eğer anti-COVID-19 antikorları mevcutsa, bu çizgi boyunca bağlanıyorlar, aksi takdirde hiçbir bağlanma aktivitesi olmuyor.


Araştırmacılar testi, on iki COVID-19 negatif kişi ve ve yedi COVID-19 pozitif hastadan alınan serum örnekleri üzerinde test ettiler. Yeni tahlil yöntemi, yedi numunenin tamamını pozitif olarak teşhis etti ve şüpheli klinik semptomları olan negatif bir vakanın da COVID-19 insan antikorlarına sahip olduğunu tespit etti. Test her hasta için sadece 10 dakika sürdü.


Araştırmacılar testin negatif tanıyı doğrulamakta yardımcı olabileceğini, COVID-19 iyileşmesini izleyebileceğini, geçmiş maruziyeti inceleyebileceğini ve yüksek antikor seviyelerine sahip iyileşmiş bireyleri plazma donörü olarak tanımlayabileceğini belirtiyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER