Virüs ve Bakteri Enfeksiyonlarını Tespit Eden Akıllı Telefon Eklentisi

Virüs ve Bakteri Enfeksiyonlarını Tespit Eden Akıllı Telefon Eklentisi


  • Doktorclub
  • 29-04-2020

COVID-19 salgını devam ederken, hayatlarımızda yeni “normaller” ortaya çıkmaya başlıyor. Virüs uzun süre dolaşımda olmaya devam edebileceği için test yöntemlerinin geliştirilmesi, yaygınlaşması ve hızlanması yönünde çalışmalara ihtiyaç var. Ekonomik ve sosyal faaliyetlerin toparlanması için hangi bireylerin enfekte olmadığı ve hangilerinin karantinada kalmaları gerektiği bilgisi bu açıdan önem taşıyor.


Urbana-Champaign'de yer alan llinois Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, çok çeşitli bir yelpazedeki patojenik bakteri ve virüslerin tespiti için hassas bir ölçüm yeneceği olan ve maliyeti ucuz bir cihaz geliştirdiler.


Lab on A Chip dergisinde duyurulan cihaz bir akıllı telefon eklentisi. Yaklaşık 30 dakika içinde sonuç üretebiliyor ve üretim maliyeti yalnızca 50 dolar tutuyor. Teknolojinin geliştiricileri, bu yöntem sayesinde havaalanları, parklar, konser alanları, konferans salonları vb. çok sayıda insanın toplandığı yerlerde, kişilere hızlı ve etkin bir tarama yapmanın mümkün olacağına inanıyor.


Çalışmanın baş yazarı Brian Cunningham, “Bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla bulut bilgi işlem, kişinin negatif test sonucunun etkinlik düzenleyicilerine gönderilmesine veya bir uçuş için biniş kartının bir parçası olarak kaydedilmesine olanak sağlayabilir. Veya karantinadaki bir kişi günlük testlerini yaparak sonuçları doktoruna gönderebilir, toplum içine yeniden çıkmasının ne zaman güvenli olduğunu öğrenebilir.” diyor.


Cihazda, numuneyi sunmak için reaktifli küçük bir kartuş ve bir giriş portu yer alıyor ve cihaz, hedef patojenlerin RNA'sına bağlanan floresan boyaları tespit etmek için bir akıllı telefona bağlanıyor.


Daha Fazlası


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER