Solunum Cihazına Bağlanan Her 10 COVID-19 Hastasından 9’u Hayatını Kaybediyor

Solunum Cihazına Bağlanan Her 10 COVID-19 Hastasından 9’u Hayatını Kaybediyor


  • Doktorclub
  • 29-04-2020

22 nisanda JAMA ’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, New York hastane sistemine kayıtlı hastalardan solunum cihazına bağlanan COVID-19 hastalarının yaklaşık yüzde 88'i hayatını kaybetti. Bu veri, solunum cihazının hastalara zarar verdiği anlamına gelmiyor.


Çalışmada araştırmacılar, 1 Mart'tan 4 Nisan'a kadar hastaneye kaldırılan 5 bin 700 hastanın verilerini New York, Long Island ve Westchester County'de 12 hastanesi olan New York'un en büyük sağlık sistemi olan Northwell Health üzerinden analiz ettiler. Bu hastaların 2 bin 634'ü taburcu edildi veya çalışmanın sonlarına doğru hayatını kaybetti. Sonuçları kaydedilmekte olan 320 hasta solunum cihazlarına bağlandı. Bu hastaların 10'da 9'u öldü.


Araştırmada, yaşın önemli bir fark yarattığı tespit edildi. Rapora göre solunum cihazına bağlanan hastalardan 18-65 yaş arasında olanların yüzde 76'sı hayatını kaybederken; 65 yaş üstü hastaların yüzde 97'si hayatını kaybetti.


Araştırmacılar, hastaneye yatırılan hastalar arasında en sık rastlanan durumların hipertansiyon (yaklaşık % 56,6), obezite (yaklaşık % 41,7) ve diyabet (yaklaşık % 33,8) olduğunu buldular.


Northwell Health Feinstein Tıbbi Araştırma Enstitüleri başkan yardımcısı Profesör Karina Davidson, bu nahoş istatistiklerin solunum cihazlarının zarar verdiğini ima etmediğinin altını çizdi. Solunum cihazına bağlanan hastaların çoğunlukla daha şiddetli hastalıklara sahip kişiler olduğunu ve ölmeye daha yatkın durumda olduklarını; solunum cihazlarının zararlı olmadığını, aksine çoğu zaman hayat kurtarıcı olduğunu belirtti.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER