CDC Direktörü: Kışın İkinci COVID-19 Dalgası Bekliyoruz

CDC Direktörü: Kışın İkinci COVID-19 Dalgası Bekliyoruz


  • Doktorclub
  • 29-04-2020

Dünyanın birçok yerinde COVID-19 salgını zirve noktasına ulaşmış gibi görünse de, ABD'deki sağlık görevlileri kışın ikinci bir dalganın gelebileceği ve bunun daha yıkıcı sonuçlara sebep olabileceğinin altını çiziyor.


ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) direktörü Robert Redfield Washington Post’a verdiği demeçte, ABD’de kışa doğru mevsimsel grip sezonunun başlamasıyla birlikte mevcut salgından daha zorlu koşullara sebep olacak ikinci bir COVID-19 dalgası ile karşılaşabileceğini belirtti.


Her yıl sonbahar ve kış aylarında, mevsimsel grip nedeniyle sağlık sistemine ekstra yük bindiği zaten bilinen bir gerçek. Bu duruma COVID-19’un da eklenmesiyle hastanelerdeki yatak ve ekipman kapasitesi ile sağlık çalışanları talepleri karşılayamaz hale gelecek.


University College London’da Bilgisayar Sistemleri Biyolojisi profesörü ve UCL Genetik Enstitüsü Müdürü Francois Balloux da bu görüşe katılarak, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştu: “Bana göre akla en yatkın senaryo, COVID-19 salgınının (Kuzey Yarımküre'de) ilkbaharın sonunda azalması ve kışın ikinci bir dalga olarak geri gelmesi.”


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER