SARS-CoV-2 Patojenindeki İlk Önemli Mutasyonu Keşfeden Ön Çalışma

SARS-CoV-2 Patojenindeki İlk Önemli Mutasyonu Keşfeden Ön Çalışma


  • Doktorclub
  • 29-04-2020

Bilim insanlarının yürüttüğü bazı ön çalışmalara göre, SARS-CoV-2 patojeninde önemli bir mutasyon ilk kez tespit edilmiş olabilir. Çalışma, bioRxiv web sitesinde yayınlandı; ancak henüz akran değerlendirmesine tâbi tutulmadı. Mutasyonlar devam ederse, aşı bulma çabalarının olumsuz etkilenebileceği; ancak genomun SARS koronavirüsüne kıyasla daha kararlı yapıda olması, bunun düşük bir ihtimal olduğunu ortaya koyuyor.


Çalışmada, dünyadaki enfeksiyonlardan alınan bilgileri derleyen bir veritabanındaki 106 COVID-19 patojeninin genetik yapısına bakıldı. Daha sonra COVID-19 koronavirüsü hakkındaki bilgiler, SARS koronavirüsünün 39 genom dizisiyle karşılaştırıldı.


Araştırmalar, insanlık üzerinde daha küçük bir etkiye sahip olmasına rağmen, SARS’ın daha yüksek mutasyon oranıyla daha yüksek genetik çeşitlilik içerdiğini ortaya koydu. COVID-19 patojeni ise nispeten daha stabil bir genoma sahip. Araştırmacıların karşılaştıkları "ilk önemli" mutasyon, 27 Ocak 2020'de Hindistan'dan elde edilen ve patojenin insan hücrelerindeki ACE2 adlı reseptöre bağlanmasını azaltan genomdaki bir değişiklikti.


Araştırmacıların bu konudaki yorumuna göre, nispeten kararlı bir SARS-CoV-2 genomu, daha az mutasyon geçirdiği için aşı ve antiviral ilaçların hızlı gelişimi umudunu artırıyor, yani bu durum salgın kontrolü için iyi bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER