UV-C Işını Yüzeylerde Koronavirüsü Etkisiz Hale Getirebilir

UV-C Işını Yüzeylerde Koronavirüsü Etkisiz Hale Getirebilir


  • Doktorclub
  • 29-04-2020

Araştırmacılar, SARS-CoV-2 virüsü ile temas eden yüzeyleri dekontamine edebilen ultraviyole LED ışıklar üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Santa Barbara California Üniversitesi'nde gerçekleştirilen çalışmalarda, UV-C ışınlarının tıbbi bağlamda kullanımı üzerinde duruluyor.


Halihazırda kullanımda olan bir teknoloji olarak ultraviyole ışık dezenfeksiyonu; şimdi de COVID-19 hastalığına sebep olan koronavirüsü etkisiz hale getirmek için kullanılacak.


Bu noktada tüm UV dalga boylarının birbirine benzemediğini belirtmek gerekiyor. Bu işlemde kullanılan UV-C ışını, havayı ve suyu arındırmak ve mikropları inaktive etmek için tercih edilen bir ultraviyole ışıktır. Bu ışın sadece insan yapımı süreçlerle üretilebiliyor.


Mevcut dezenfeksiyon teknolojilerinde kullanılan 260-285 nm aralığındaki UV-C ışını, insan cildi için zararlıdır; bu nedenle dezenfeksiyon sırasında kimsenin bulunmadığı uygulamalarda kullanılıyor. UV-C ışığına kısa süre maruz kalmak bile ciltte yanıklara ve göz hasarına neden olabiliyor.


UV-C ışını aynı zamanda temiz suya erişim olmayan bölgelerde suyun temizliğini sağlamak için sistemlere entegre edilebilir.


Kısaca UV-C ışını kamusal, perakende, kişisel ve tıbbi alanları sterilize etmek için düşük maliyetli, kimyasal içermeyen ve uygun bir yol olarak karşımıza çıkıyor.


Daha Fazlası


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER