Uyku Apnesi Cihazları Solunum Cihazlarına Dönüştürülüyor

Uyku Apnesi Cihazları Solunum Cihazlarına Dönüştürülüyor


  • Doktorclub
  • 29-04-2020

Araştırmacılar, uyku apnesi cihazlarını COVID-19 nedeniyle solunum yetmezliği yaşayan hastaların kullanımına yönelik solunum cihazlarına dönüştürmek için bir yöntem geliştirdiler. Bu şekilde solunum cihazı yetersizliklerinin bir nebze üstesinden gelinebileceği düşünülüyor.


Güvenlik ve etkinlik testinden sonra bu yeni tasarım cihazlar, tıp uzmanlarına ücretsiz olarak sunulacak ve kolayca temin edilebilen bileşenler kullanılarak hızlı bir şekilde oluşturulabilecek.


Çalıma, New York Üniversitesi Tandon Mühendislik Okulu'ndan Profesör Vikram Kapila tarafından yürütülüyor.


NYU Tandon AirMOD adı verilen modifiye solunum desteklerini kullanan hastalar, nefes verirken virüsü yakalayan ve çevreye yayılmasını engelleyen filtreli havalandırmasız bir maske takıyorlar. Yeni cihaz, hastalığı atlatan kişilere solunum desteği sağlamak için de kullanılabiliyor. AirMOD modifikasyonları NYU Langone ve diğer merkezlerdeki göğüs hastalıkları uzmanları tarafından inceleniyor.


Cihaz hastalara, oksijen seviyelerini korumak için doğal solunumlarında ihtiyaç duydukları yardımı verirken; vücutlarının virüsle başa çıkmasını sağlıyor. Entübe edilmedikleri için sakinleştirilmeleri gerekmiyor; konuşabiliyor, öksürebiliyor ve boğazlarını temizleyebiliyorlar. Bu da pnömoniyi önlemeye yardımcı oluyor.


Daha Fazlası


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER