COVID-19 Tedavisinde Umut: Yeni Bir Antiviral İlaç

COVID-19 Tedavisinde Umut: Yeni Bir Antiviral İlaç


  • Doktorclub
  • 29-04-2020

ABD’deki Emory Üniversitesi’nde geliştirilen yeni bir ilacın, COVID-19 tedavisinin seyrini değiştireceği düşünülüyor. Fareler üzerindeki testleri bitirilen EIDD-2801 adlı ilaç, akciğer hasarını azaltma konusunda umut vaat ediyor. Yakında insan klinik çalışmalarına başlanıyor.


Yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2, salgın süresince dünya çapında 1.3 milyondan fazla kişiyi enfekte ederek COVID-19 hastalığına neden oldu ve 74 bin kişinin hastalığı ölümle sonuçlandı. Bugüne dek, SARS-CoV-2 veya insan hastalığına neden olan diğer koronavirüsleri tedavi etmek için onaylanmış herhangi bir antiviral ilaç olmadı.


Science Translational Medicine ’da yayınlanacak makalede yer alan bilgiler, SARS-CoV-2 ile enfekte olan insan akciğer hücresi kültürleri ve SARS-CoV ve MERS-CoV ile enfekte olmuş farelerden alınan verilere dayanıyor.


Çalışma, profilaktik olarak kullanıldığında, EIDD-2801'in enfekte farelerde ciddi akciğer hasarını önleyebileceğini gösteriyor. EIDD-2801, antiviral bileşik EIDD-1931'in oral yoldan temin edilebilen bir formu; hap olarak alınabiliyor ve akciğerlere gönderilmek üzere uygun şekilde emilebiliyor.


Enfeksiyon başladıktan 12 veya 24 saat sonra tedavi olarak verildiğinde, EIDD-2801, farelerde akciğer hasarı ve kilo kaybını azaltıyor. Bu etkinin insanlarda daha uzun olması bekleniyor, çünkü koronavirüs hastalığının başlangıcı ile ölüm arasındaki süre, insanlarda genellikle farelere kıyasla daha uzun seyrediyor.


North Carolina-Chapel Hill Üniversitesi'nde epidemiyoloji profesörü Ralph Baric, “Bu yeni ilacın sadece COVID-19 hastalarını tedavi etme potansiyeli yüksek olmakla kalmıyor, aynı zamanda diğer ciddi koronavirüs enfeksiyonlarının tedavisinde de etkili olduğu görülüyor” diyor.


İntravenöz olarak uygulanması gereken diğer potansiyel COVID-19 tedavileri ile karşılaştırıldığında, EIDD-2801 hap olarak ağızdan verilebiliyor.


İnsanlarda EIDD-2801'in klinik çalışmalarının kısa zaman içinde başlaması bekleniyor. Başarılı olursa, ilaç sadece SARS-CoV-2'nin yayılmasını sınırlamak için değil, ortaya çıkan diğer koronavirüslerin gelecekteki salgınlarını da kontrol altına almakta kullanılabilir.


Daha Fazlası
Kategori: SEKTÖREL GÜNDEM


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER