Film Şerit Şeklinde Taşınan Aşılar

Film Şerit Şeklinde Taşınan Aşılar


  • Doktorclub
  • 29-04-2020

Araştırmacılar, yeni bir aşı yönteminin canlı virüsleri, bakterileri, antikorları ve enzimleri soğutmaya ihtiyaç duymadan muhafaza edebildiğini açıkladı.


Biyolojik maddeleri stabilize eden ve aşırı sıcaklık değişikliklerine dayanabilen soyulabilir bir film şeritten oluşan yeni yöntem, dünya genelinde aşılara erişimi ve aşıların muhafaza edilebilmesini kolaylaştırabilir.


Teknolojinin kavram ispatı, halihazırda Ebola ve H1N1 aşıları için gerçekleştirilmişti. COVID-19'a neden olan koronavirüs gibi patojenlerin gelecekteki tedavileri için de etkili bir uygulama yöntemi olabileceği düşünülüyor.


Austin'deki Texas Üniversitesi'nde Moleküler Farmasötik ve İlaç Dağıtımı bölümünde eczacılık profesörü olan Maria A. Croyle, “Bir aşı adayının belirli niteliklerini öğrendikten sonra, film şeridin bileşenlerini bu gereksinimleri karşılayacak şekilde uyarlayabilir ve film matrisinde aşırı sıcaklık değişikliklerine dayanacak şekilde muhafaza edebiliriz.” diyor.


Ölümcül hastalıklar için aşılar ve biyolojik tedaviler geliştirildikçe, bu tedavileri ulaşılması zor ve düşük gelirli ülkelere dağıtmak gibi bir zorlukla karşılaşılıyor. Depolama ve nakliye maliyetleri, aşıların ve biyolojik ilaçların maliyetlerinin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor.


Yeni film şerit uygun fiyatlı oluşunun yanı sıra, geleneksel aşı şişelerinin yaklaşık binde biri büyüklükte ve teslimat süresi boyunca soğutma gerektirmiyor.


Teknoloji, mevcut önlenebilir hastalıklar için hayatta kalma oranlarını önemli ölçüde artırabilir ve dünya çapında yayılmadan önce ortaya çıkan hastalıklarla mücadele için ayrılan zamanı ve maliyeti büyük oranda azaltabilir.


Araştırma Science Advances dergisinde yayınlandı.


Daha Fazlası


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER