Yapay Kan Damarları

Yapay Kan Damarları


  • Doktorclub
  • 29-04-2020

Nottingham Üniversitesi ve Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacıların yer aldığı bir ekip, yeni kan damarlarına dönüşen akıllı bir materyal geliştirdi.


Grafen oksit ve bir proteinden meydana gelen malzeme, 3D yazıcıda üretiliyor ve gerçek kan damarları gibi tüp şekline sahip. Nottingham Üniversitesi ekibinden Alvaro Mata, “Bu çalışma esnasındaki biyofabrikasyon sürecinde, sentetik ve biyolojik bileşenler eşzamanlı olarak 3D yazıcıdan yazdırıldı; ayrıca yapay damarlar kendi kendilerinin montajını sağladı. Bu süreçte hücrelerle uyumlu, fizyolojik olarak kılcal damarlara benzer özellikler gösteren ve kan akışına dayanma kapasitesine sahip mikro ölçekli yapılar ürettik.” dedi.


Grafen oksit ve protein kontrollü bir şekilde bir araya getirildiği zaman, ikisi de yönlendirildikleri şekillerde bir araya gelme eğilimindedir. Bu yöntemle oluşturulan yapılar, doğal kan damarlarına benzer kimyasal ve fiziksel özellikler gösterdiler.


Araştırma, laboratuvardaki insan dokularının ve organlarının önemli kısımlarını çoğaltmamıza izin veren biyofluidik cihazları kolayca imal etmek ve proteinleri grafen oksit ile birleştirmek için yeni bir yöntem sunuyor.


Daha Fazlası


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER