Stresi Tespit Eden Kortizol Dedektörü

Stresi Tespit Eden Kortizol Dedektörü


  • Doktorclub
  • 29-04-2020

Depresyon, anksiyete ve TSSB ile ilişkili stresin ölçülmesi pratikte zordur. Bir çeşit steroid hormonu olan kortizol seviyeleri, kişinin zihinsel durumundaki değişikliklerle yakından ilişkilidir ve kortizolü ölçmek için kan testleri mevcuttur. Ancak kan testi, hastalar için başlı başına stres artırıcı olabilir ve tıbbi bir çalışan olmadan yapılamaz.


Caltech’li araştırmacılar, derideki terden kortizol seviyelerindeki değişiklikleri tespit edebilen dünyanın ilk invaziv olmayan ve giyilebilir sensörünü geliştirdiler. Sensörün ana kimyasal yapısını grafen oluşturuyor. Grafen, sadece tek katmana sahip bir karbon tabakasıdır. Sensördeki bu yapı, küçük gözenekleri olan 3 boyutlu bir yapıya dönüşüyor. Gözenekler kortizol antikorları içeriyor ve ter gözeneklere ulaştığında kortizole bağlanıyor. Böylece stres, sensör tarafından elektronik olarak tespit edilmiş oluyor. Teknoloji neredeyse gerçek zamanlı olarak çalışıyor.


Caltech ekibi, sensörü kullanarak iki deney yaptı. İlkinde, bir gönüllü neredeyse bir hafta boyunca izlendi ve kortizolün 24 saatlik bir döngü boyunca nasıl yükselip alçaldığı sensör tarafından tespit edildi ve onaylandı. Başka bir testte, gönüllüler kortizol seviyelerini değiştirmek için aerobik egzersizler yapıp ardından ellerini buzlu suya daldırdılar. Bu deneyde de, gönüllülerin yükselen kortizol seviyeleri sensör sayesinde doğru bir şekilde tespit edilebildi.


Daha Fazlası


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER