Dünyanın İlk Taşınabilir MR Cihazı

Dünyanın İlk Taşınabilir MR Cihazı


  • Doktorclub
  • 29-04-2020

Manyetik rezonans görüntülemenin (MR / Emar) tıpta devrim yarattığı yadsınamaz bir gerçek; ancak MR tarayıcıları oldukça zahmetli ve erişimi çok da kolay olmayan cihazlardır. MR makinelerinin genellikle mıknatıs söndürmeli havalandırma boruları olan özel odacıkları vardır ve güvenliği sağlamak için özel protokoller gerektirir. Bu nedenle hastaların MR tarayıcılarının ayağına gitmeleri gerekir.


ABD’li bir şirket, FDA onayı alan ve hasta yatağına yönlendirilebilen ilk MR tarayıcısını üreterek bu durumu değiştirmek üzere kolları sıvadı.


Cihaz baş, boyun ve ekstremitelerin hemen hemen her klinik ortamda taranması için tasarlandı. Cihazın özellikle acil servislerde, yoğun bakım ünitelerinde ve şu anki geleneksel MR cihazlarına erişimi olmayan her türlü sağlık kuruluşunda kullanılabileceği düşünülüyor.


Ancak cihazın çok hafif olduğu söylenemez. 1400 lbs (Yaklaşık 635 kg) ağırlığında olan taşınabilir MR cihazının, yine de şu an kullanımda olan ve minimum ağırlığı 4 bin 500 kilogramdan başlayan cihazlara göre çok daha hafif olduğu söylenebilir. Cihazın altında yer alan bir dizi motorlu tekerlek, tarayıcıyı manuel olarak itmek zorunda kalmadan odadan odaya sürmeyi oldukça kolay hale getiriyor.


Cihaz diğer tıbbi ekipmanların çevresindeyken, düşük alanlı güvenli mıknatıslar kullanıyor ve standart bir prizden aldığı elektrik ile çalışıyor. Böylece her hastane odasında kullanımı kolaylaşıyor.


Yeni MR kullanılarak elde edilen klinik çalışmanın sonuçları, bu hafta Amerikan İnme Derneği'nin düzenlediği Uluslararası İnme Konferansı 2020'de sunulacak.


Daha Fazlası


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER