Röportaj: Arkan Grup Genel Koordinatörü Özcan Arkan ile Pine Smart’ı Konuştuk

Röportaj: Arkan Grup Genel Koordinatörü Özcan Arkan ile Pine Smart’ı Konuştuk


  • Doktorclub
  • 29-04-2020

Ülkemizin ilk akıllı bebek bezini geliştiren Arkan Grup’un genel koordinatörü Özcan Arkan ile ürün geliştirme sürecini konuştuk.

Arkan Grup ve Pine Bebek Bezi markası hakkında bize kısaca bilgi verebilir misiniz?

Arkan Grup olarak 1992 yılından bu yana ticaret hayatında yer alan bir aile şirketiyiz. 2007 yılında Pine Bebek Bezi fabrikasını kurarak imalat sanayisine giriş yaptık. Şu an portföyümüzde bulunan bebek bezi, hasta bezi, kadın pedi, göğüs pedi, yatak örtüsü gibi ürünleri 50’den fazla ülkeye ihracat yaparak ülke ekonomisine önemli bir katkıda bulunuyoruz.

Akıllı bebek bezi hayata geçirme fikri nasıl oluştu?

Hangi işi yaparsak yapalım ürünümüzü veya hizmetimizi farklılaştırmadan kalıcı olamayacağımızın farkındayız. Bebek bezi üretimine başladığımız andan itibaren sektörde öncü yenilikler yapmaya dair bir düşünce yapımız mevcuttu. Bu arada bir yeğenimin böbreklerinde önemli bir problem vardı. Çocuk anomali kaynaklı sürekli idrar yolu enfeksiyonu geçiriyordu. Bu kadar sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonlarında aileler sıklığını anlayamıyor veya diğer solunum yolları enfeksiyonları ile karıştırabiliyor. Bu sebeple çocuğun bir böbreğinde yüzde 80’e varan işlev kaybı oluşmuştu. Ayrıca buna bağlı bir gelişim geriliği de mevcuttu. İşte bu sebeple hastaneye gidip gelirken farketttim ki idrar insan sağlığı hakkında fikir veren önemli bir biyolojik materyal. Biz de bebek bezi üreticisi olarak her gün çocuğun idrarını alan bir ürün ürettiğimize göre neden analiz yapmayalım? Bu düşünceden yola çıkarak İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi- Tıbbi Biyokimya’ dan Prof. Dr. Zeynep Banu Güngör ve Prof. Dr. Özlem Balcı Ekmekçi hocalarımızla çalışmaya başladık.

Pine Smart’ı hayata geçirirken ne gibi aşamalardan geçtiniz, karşılaştığınız zorluklar nelerdi?

İşin literatür araştırmaları, laboratuvar denemeleri ve üretim denemeleri yani AR-GE kısmı 2 yıldan daha uzun sürdü. Teknik ve biyo-kimyasal süreçle ilgili türlü problemlerle karşılaştık. Ama bunların hepsini aşan inanç ve kararlılığa sahip olduğumuz için mutluyduk. Hem fabrikada bulunan teknik ekiple hem de hocalarımızla iyi bir uyum yakaladık. Bizi sonuca bu uyum götürdü.

Pine Smart’ın diğer bebek bezlerinden farkı tam olarak nedir?

Normal bir bebek bezi, çocuk idrarını yaptığında bunu hızlıca emerek hijyen sağlamayı hedefler. Ayrıca bu hijyen sağlama işlevini yaparken bebekle anatomik ve dermatolojik uyum göstermesi gerekir. Pine Smart ise bebek bezinin işlevini değiştirerek, sadece hijyen sağlayan bir ürün değil aynı zamanda bebeğin bakteriyel idrar yolu enfeksiyonu geçirip geçirmediğini aileye bildiren bir ürüne dönüşmüştür.

Pine Smart’ı Türkiye dışında ülkelere ihraç edecek misiniz? İhraç edecekseniz bu hangi ülkeler olacak?

Şu an firma olarak 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Ayrıca ülke dışında önümüzdeki sene faaliyete geçireceğimiz üretim tesislerimiz de olacak. Dolayısıyla faaliyet gösterdiğimiz bütün yerlere kademe kademe Pine Smart ihracatı da yapacağız.

Pine Smart sayesinde hangi hastalıklar için erken teşhis konulabiliyor?

Pine Smart bakteriyel kaynaklı idrar yolu enfeksiyonlarının ön tanısında kullanılacak.

Pine Smart ile ebeveynlere ve sağlık camiasına neler vaat ediyorsunuz?

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri diğer solunum yolu enfeksiyonlarının belirtileri ile benzerlik gösterebilir. Mesela solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanan ateş ile bakteriyel idrar yolu enfeksiyonu belirtileri karışabilmektedir.  Bu da ailenin hastalığı geç fark etmesi ve hekime geç başvurmasına sebebiyet vermektedir. Geç tespit edilen İYE vakalarında daha ağır, daha fazla ve daha uzun süreli antibiyotik kullanımı ortaya çıkar. Ülkemizde fazla antibiyotik kullanımına bağlı olarak ciddi bir antibiyotik direnci oluştuğu bütün sağlık camiası tarafından bilinmektedir. Pine Smart kullanımıyla hem antibiyotik tüketiminin azalması hem de böbrek hasarının erken dönemde tanısı konularak olası böbrek hasarının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca çocuklardan idrar numunesi almanın zorluğu herkes tarafından bilinir. Ürünümüz sayesinde söz konusu olan bu zorluğun aşılacağını ve idrar numunesi almak için çocuğa zorla içirilen suyun neden olduğu yalancı negatifliğin de önüne geçileceğini düşünüyoruz.

 

Bebek bezi tasarlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Pine Smart, hem tasarım de hem işlev açısında çocuk, ebeveyn ve doktorların rahat etmesi ilkesine dayanarak geliştirilen bir üründür. 

Bebek sağlığı açısından Pine Smart’ın herhangi bir yan etkisi bulunuyor mu?

Pine Smart’ın bebek sağlığına etki edecek herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bununla ilgili hem Almanya’da hem de Türkiye’de gerekli testler yapılmıştır.

Pine Smart tüm bebekler için uyumlu bir bebek bezi mi?

Evet, bütün yaş grupları için kullanılabilir.

Pine Smart’ı nerede üretiyorsunuz?

Tekirdağ Çorlu’da bulunan fabrikamızda üretilmektedir.

İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi işbirliği ile Pine Smart’ı ürettiniz, devletten destek aldınız mı bu konuda? Aldıysanız ne gibi destekler aldınız?

Bu ürün Üniversite sanayi işbirliğinde üretilen bir üründür. Bu çok önemlidir ve aynı zamanda gelecekte benzerlerine ışık tutacak bir ortaklıktır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bu ülkenin sağlık alanında en önemli, en köklü markalarından biridir. Bu ürünün sadece geliştirilmesi değil aynı zamanda da pazarlamasında da üniversite ile işbirliğimiz devam edecektir. Finansal olarak da şu ana kadar devletten özel bir destek talebinde bulunmadık ama bundan sonra ihtiyaç halinde hak ettiğimiz desteklere başvuracağız. Finansal destekler her halükarda alınır. Asıl önemli olan bizimle beraber bu projeyi sahiplenip, beraber mücadele etmeleridir. Bu konuda Rektörümüz Prof. Dr. Nuri Aydın’dan, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol İnce’den, Başhekim Prof. Dr. Zekayi Kutlubay’dan ve diğer birimlerden ziyadesiyle destek ve teşvik gördük.

Yurt dışından ne gibi tepkiler aldınız?

Yurt dışından ürüne ilişkin çok olumlu geri bildirimler aldık. Birçok ülkeden, ürünün ülke temsilciliğini yapmak istediklerine ilişkin talepler geldi. Tabii bu da bizi oldukça mutlu etti ve bize ileriki yıllar için yapmak istediğimiz projeler için umut verici oldu.


Daha Fazlası
Kategori: RÖPORTAJLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER